RPH

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN (RPH)

Mata Pelajaran          : Lukisan Kejuruteraan
Tahun                         : 24 mei 2013
Tingkatan/ Kelas       : 4 Wawasan
Masa                           : 8.00 a.m. – 9.20 a.m.(1jam 20 minit)
Bilangan Pelajar        : 30 Orang
-          10  Lelaki
-          20 Perempuan
Topik                          : Lukisan Isometri
Objektif  Pembelajaran :
1.    Pelajar akan mengetahui konsep lukisan isometri
2.    Pelajar dapat memahami ciri-ciri lukisan isometri
3.    Pelajar dapat membina lukisan  isometri mengikut kaedah kotak dan kaedah rangka.
Hasil Pembelajaran :
1.    Diakhir pembelajaran ini pelajar akan dapat mengenal pasti pembinaan kaedah kotak dan juga rangka
2.    Pelajar juga dapat mengenal pasti ciri-ciri lukisan isometri
Alat bantu mengajar : Power point,video,computer,projektor
KBKK                         : Menerangkan, membanding, membezakan, merumuskan, menilai dan menganalisis.

Fasa/ Masa
Isi kandungan
Aktiviti guru
Catatan

Set induksi
(5 minit)

(08.00-08.05)





1. Soal jawab  mengenai pengetahuan pelajar yang sedia ada.

2. menerangkan ringkasan mengenai topik yang diajar.

- Guru menyoal kepada para pelajar mengatahui kemahiran  melukis lukisan isometri.

-Guru kemukan soalan :
1. Apakah yang dimaksudkan konsep lukisan isometri?

2. Apakah ciri-ciri lukisan isometri?


-guru menerangkan ringkasan subjek yang diajar kepada pelajar.


Teknik :
Soal jawab


Strategi :
-Pemusatan guru dan murid
-Teknik memerhati dan berkomunikasi

KBKK :
Menerangkan


ABM
-Power point 


Perkembangan
(langkah 1)

20 minit
(08.05-08.25)














Langkah 2

15 minit
(08.25-08.40)














Langkah 3

20 minit
(08.40-09.00)














Langkah  4

15 minit
(09.00-09.15)




1.Menerangkan kaedah kotak


2.Mempamerkan contoh- contoh pembinaan.

3. Menerangkan saiz kotak dibina menggunakan dimensi keseluruhan objek iaitu ukuran ketinggian, kelebaran dan kedalaman objek.






1.Menerangkan tentang pembinaan isometri kaedah rangka.

2. Mempamerkan contoh-contoh pembinaan.












1.menerangkan tentang pembinaan bulatan isometri kaedah empat pusat


2.mempamerkan contoh-contoh pembinaan,











Latihan

-Guru menerangkan definisi tentang maksud tersebut.


-Guru menunjukkan pembinaan kaedah kotak.





-Guru mengajukan soalan secara lisan :
Berapakah sudut ketika pembinaan kaedah kotak?

- Guru memberi penerangan tentang langkah-langkah pembinaan kaedah kotak.



-Guru menunjukkan pembinaan kaedah rangka.

-Guru menerangkan kaedah rangka sesuai untuk pembinaan yang mempunyai puncak seperti piramid dan kon.

-guru memberikan penerangan tentang langkah-langkah pembinaan kaedah rangka.

-guru menajukan soalan kepada pelajar.








-Guru menerangkan langkah pembinaan kepada pelajar


-guru menajukan soalan kepada pelajar













-Guru memberikan latihan kepada pelajar mengenai apa yang dipelajari

-Guru  membincangkan secara langsung tentang soalan yang diberikan kepada pelajar.

Teknik :
Soal jawab

KBKK :
Menerangkan, membandingkan

ABM:
-Power point

Strategi:
-berpusatkan guru dan pelajar.








Teknik :
Soal jawab

KBKK :
Menerangkan, membandingkan, membezakan, menilai.



ABM:
-Power point

Strategi:
-berpusatkan guru dan pelajar.




Teknik :
Soal jawab

KBKK :
Menerangkan, membandingkan, membezakan, menilai.



ABM:
-Power point

Strategi:
-berpusatkan guru dan pelajar.




Teknik :
latihan

KBKK
Menganalisis


Penutup

(5 minit)
(09.15-09.20)

Merumus kembali pembelajaran yang diajar daripada mula proses pengajaran sehingga tamat.



-Guru merumuskan kembali proses P&P.

-Merumuskan semua aktiviti yang telah dijalan.

-Guru memberikan kata-kata semangat sebelum sesi kelas ditangguhkan.


KBKK :
Merumus



Refleksi :
Dalam topic ini,pelajar dapat mempelajari tentang kaedah melukis lukisan isometri. Pelajar juga dapat memahami perbezaan kaedah kotak, rangka dan sebagainya.

No comments:

Post a Comment